Brána ke vzdělání
Mnoho z nás si již jistě představuje, jak v září nastoupí na vysokou školu a všechno bude jiné a lepší. Že konečně poznáme, co to skutečný život je a že se nebudeme jen někde plácat na střední, ale budeme konečně žít. Nyní je ještě čas, kdy si můžeme podávat přihlášky. V období do konce února, někde jako Brno, Zlín a Ostrava můžeme dokonce až do března podávat přihlášky. Již nyní je ale trošku děsivé vyznat v těch všech odborných termínech.
Největší záhadou je ovšem portál STAG, který slouží studentům k podáváním přihlášek, zapisování předmětů, zápisů, zkoušek a přihlašování se ke státnicím. Tento systém ovšem nevypadá nijak vábně a je také velice těžké se v něm zorientovat. Ve škole však každému studentovi fungování systému vysvětlí, takže se není třeba ničeho obávat.
Jak již bylo řečeno tento systém slouží právě k zapisování předmětů, zápočtů a zkoušek, ale také zde každý student po přihlášení vidí výsledky svých zkoušek, to může být někdy dost děsivé. Kromě toho zde také spravujeme své osobní údaje.
Jaké jsou ale ty výrazy, které je velice náročné pochopit pro studenty? Zejména se musíme zorientovat v rámci prezenčního a kombinovaného studia. Pokud se tedy rozhodneme pro denní studium moc se toho pro nás nezmění. Dále budeme dle týdenního rozvrhu navštěvovat přednášky a semináře podobně jako hodiny na střední škole. Rozdíl je pouze u kombinovaného studia, které můžeme studovat pouze v případě, že již mám práci.
Výuka pak probíhá celý semestr. Ty máme ve školním roce dva a podobají se středoškolským pololetím. Existuje tedy zimní a letní semestr, kdy na konci každého z nich probíhá zkouškové období. V tomto čase absolvujeme zápočty a zkoušky na základě kterých získáme nebo taky nezískáme dané předměty a kredity z nich.
V případě, že získáme dostatečný počet kreditů jsme připuštěni ke státnicím. V průměru to bývá kolem 180 kreditů za bakalářské studium a 120 za navazující studium. Ovšem je třeba si uvědomit, že dostat se ke státnicím není žádná výhra. Teprve zde se totiž řádně zapotíme.