Jaký materiál potahu zvolit u sedacích vaků a pytlů
Polyesterové vlákno – když se řekne „syntetika“, mnohým lidem přeběhne mráz po zádech už jen proto, že preferují přírodní materiály, a syntetická vlákna považují za nepříjemná na dotek. To však neplatí o současných výrobcích z polyesteru. Materiály známé pod názvem „mikroplyš“ nebo mikroflanel jsou nesmírně hřejivé, měkkoučké, poddajné a příjemné, že se z nich dnes zhotovují i potahy a povlečení. Není to zkrátka ten polyesterový materiál, co byl součástí textilních vláken před třiceti lety.
Nylon – zpracování nylonu doznalo v průběhu posledních několika desítek let jisté změny a výsledkem jsou moderní technologické postupy výroby tkanin s vysokou pevností, odolností a trvanlivostí. Nylonové potahy na sedací vaky a pytle Beabag patří k nejvyhledávanějším, jejich výhodou jsou rozsáhlé možnosti různých barevných řešení včetně potisků, vzorů a přechodů a ze všech potahových materiálů nejjednodušší údržba. Nejsou takovými lapači nečistot, jako např. bavlna, a nylonový potah snadno vyčistíte navlhčeným hadříkem ve vodě s příměsí saponátu.
Kůže a umělá kůže – někteří lidé dávají přednost konzervativním řešením. Kožené potahy jsou výborným tepelným izolantem, což oceníte zvláště v chladném prostředí, např. v zimní zahradě nebo na zastřešené terase. Kůže je však náchylná na poškrábání a nemá dobrou pevnost, proto se také nehodí do dětských pokojů, kde jsou sedáky velmi namáhány. Syntetická kůže je v tomto ohledu lepší, výborně se udržuje v čistotě, ale pokud chcete opravdu odolný materiál, který snese i hrubé zacházení, důvěřujte nylonu.
Přírodní vlákna – nejčastěji jde o různé modifikace bavlny, kde převažuje manchester, případně jde o kombinace vláken bavlny a polyesteru, anebo o klasickou 100% bavlnu. Tato řešení jsou vhodná i pro alergiky a jsou velice příjemná na dotek, zvláště dlaněmi a bosými chodidly. Výhodou je možnost vyprat potahy v pračce, podobně jako běžné ložní prádlo. Nevýhodou je naopak snížená trvanlivost výrobku a časem náchylnost vláken na vytahání a popraskání švů. Problematická je i běžná údržba čištění skvrn, kdy obvykle navlhčený hadřík nepomůže, a je nutné po každém takovém potřísnění potah vyprat.