Nakrmte hladové ptáčky
Někteří ptáci odlétají na zimu do teplých krajin, spousta jich ale v naší republice zůstává. Když přijdou mrazy a zemi pokryje sněhová pokrývka, malý opeřenci nemají mnoho příležitostí k tomu, aby si snadno našli nějakou potravu. Proto byste jim měli v zimě pomáhat. Nejideálnější způsob je takový, že jim budete do krmítka pravidelně sypat nějaké ty dobroty. Uvidíte, že ptáčci rádi přijmou vaši pohostinnost.
Kdy je ideální doba ptáčky přikrmovat?
Ptáčci nejsou vůbec líní tvorové, a tak si potravu rádi hledají sami všude, kde se dá. Horší je to ovšem ve chvíli, kdy venku začne mrznout a teplota klesne pod -5°C. V takové chvíli zamrzá zem, takže si ptáci nemohou vyklovat žádné kořínky ani larvy ukryté v zemi. Také v době, kdy je krajina pokryta velkou vrstvou sněhu, nastává obdobná situace, kdy si ptáčci nemohou potravu sehnat sami. Proto bychom jim my, lidé, měli začít sypat nějaké ty dobroty.
Čím krmit?
Hladoví ptáčci s kručícím žaludkem uvítají, když se o ně lidé postarají. Bohužel ne každý ví, jaké krmení je pro ptáky vhodné, a tak jim, i když s dobrým úmyslem, sypeme i to, z čeho oni ale pak mají bolavé bříško, a v horším případě také narušenou funkci jater a ledvin. Proto se raději vyvarujte slanému pečivu. Pokud jim ho přeci jen chcete dát, odstraňte z něho přebytečnou sůl. Nehodí se ani uzeniny, smažené a kořeněné jídlo, ale ani ořechy a zrní starší více jak jeden rok, které je většinou žluklé.
Vhodným krmením jsou slunečnicové terče s drobnými semeny, klasický mix pro ptáky, lněná semínka, řepka, jablka, ořechy, vyškvařené sádlo smíchané se semeny, syrové žebro.
Kam krmení dávat?
Vhodné je zavěsit nějaká ta semínka do síťky na strom, nebo je dát přímo do ptačí budky. Jablka klidně můžete ponechat na zemi, nebo je také pověsit na větev stromu. Můžete také vyrobit jednoduchá krmítka sami, a to prakticky z čehokoliv. Postačí vám třeba kokos, pet lahev, nebo třeba jen provázek, za který zavěsíte nějaké to krmivo.