Rostoucí ceny českých nemovitostí.
Dle projevu ředitele statistického odboru Jiřího Mrázka. Vzrostly ceny starších bytů v Česku od roku 2000 do prvního kvartálu 2017 až trojnásobně. Inflace v tomto období stoupla k 40 procentům. Oproti tomu rodinné domy za stejný časový úsek zdražily dvojnásobně, zatímco ceny pozemků zaznamenaly nárůst přes sto šedesát procent.
K zvyšování růstu cen přitom nedocházelo plíživě v průběhu let, ale skokově ve třech vlnách. Poprvé se projevily před vstupem do Evropské unie, následovala je druhá vlna v roce 2008 související s realitním boomem napříč většinou evropských zemí. A konečná fáze růstu se nastartovala během roku 2014. Od té doby ceny nemovitostí rostou nepřetržitě. Nedávno dokonce překročily všechny dosavadní historické milníky.
Pro představu se ceny bytů, stavebních parcel a rodinných domů vyvíjejí obdobně. Zásadním vlivem na tento trend je zmiňován současný růst ekonomiky a nízké úrokové sazby hypoték.
Například k rychlému růstu nedochází u Všech nemovitostí. Rodinné domy mají pozvolnější stoupavé tendence cen, je to z důvodu dlouhodobého horizontu po dobu, kterého se v tomto realitním segmentu obchoduje. Během monitoringu migračních trendů obyvatel zemně se prokazatelně lidé z rodinných domů stěhují do měst, důvodem je jednak zvýšená šance pracovních příležitostí, ale i pohodlí bytového bydlení, při kterém odpadá povinnost udržování nemovitosti, které je u rodinných domů nákladnější.
Z dat evropského statistického úřaduEurostat vyplívá, že meziročně vzrostly ceny nemovitostí v České republice jen v prvním čtvrtletí o necelých třináct procent. V zemích Evropské unie se jedná o největší nárůst cen. Desetiprocentní přesah růstu cen zaznamenaly zemně jako Litva a Lotyšsko. Oproti tomu v Chorvatsku byl trend opačný a ceny dokonce klesaly o 0,4 procenta. V rámci celé Evropy došlo k růstu cen o průměrných čtyři a půl procenta.